Cyclamen kuznetzovii Kotov & Czernowa  Цикламен Кузнецова Leucojum vernum L. Білоцві́́т весня́ний

 

Cyclamen kuznetzovii Kotov & Czernowa (Cyclamen coum Mill.) Цикламен Кузнецова  - багаторічна трав'яниста рослина з  родини Первоцвіті (Primulaceae). Родова назва походить від латинського слова — «круговий», «циклічний» (завдяки правильному круговому відгину віночка), видова дана на честь відомого російського ботаніка М. І. Кузнецова. Вид внесено до Червоної книги України. Частина лісів, де росте цикламен Кузнецова, оголошена заказником місцевого значення. Заказник «Кубалач» займає площу 526 га.
Leucojum vernum L. Білоцві́́т весня́ний  - геофіт, багаторічна цибулинна рослина родини амарилісові, роду білоцвіт. Декоративний ранньовесняний ефемероїд білоцвіт весняний — рідкісний вид флори України, внесений до Червоної книги України Родина Амарилісові (Amaryllidaceae). Вирощують у багатьох ботанічних садах і використовують в озелененні.

Cyclamen kuznetzovii Kotov & Czernowa (Cyclamen coum Mill.) Цикламен Кузнецова - багаторічна трав'яниста рослина з родини Первоцвіті (Primulaceae). Родова назва походить від латинського слова — «круговий», «циклічний» (завдяки правильному круговому відгину віночка), видова дана на честь відомого російського ботаніка М. І. Кузнецова. Вид внесено до Червоної книги України. Частина лісів, де росте цикламен Кузнецова, оголошена заказником місцевого значення. Заказник «Кубалач» займає площу 526 га.
Рідкісний, зникаючий вид. Ендемік Криму. Єдиний представник середземноморського роду Цикламен, що зустрічається в дикому стані на території України. Раніше цикламен Кузнецова зустрічався в декількох пунктах, але тепер зберігся тільки біля с. Руське Білогірського району, в Криму на хребті Кубалач, який відноситься до другої гряди Кримських гір. Росте в лісах з дуба скельного, граба, ясена, бука на багатих гумусом свіжих ґрунтах, на схилах західної, південно-західній та північно-західної експозицій, а також на столоподобній вершині хребта в межах приблизно від 400 до 650 м над рівнем моря. Особливо багато в мертвопокровному буковуму лісі на вершині хребта. Яскраво виражені декоративні якості є причиною його знищення як зимовоквітучої рослини.
Геофіт. Весняний ефемероїд. Багаторічна трав’яна рослина 10–15 см заввишки. Бульба темно-коричнева, округла, злегка сплющена з полюсів. Листки прикореневі, ниркоподібні, темно-зелені зі світлим мереживом зверху, фіолетові знизу на довгих черешках. Квітка бузково-рожева, запашна, 10–16 мм завдовшки, лопаті віночка яйцеподібні. Плід куляста коробочка до 1 см. Цвіте в лютому– березні, плодоносить у травні–липні. Розмножується насінням, бульбами.
Цикламен в Криму вперше був відзначений П. С. Палласом в 1795 р. Вже у М. Біберштейна таксон отримав назву Цикламен коський (Cyclamen coum). Однак в 1957 р. у «Флорі УРСР» кримські рослини були виділені М. І. Котовим і Н. М. Черновою в окремий вид Cyclamen kuznetzovii, на тій підставі, що у них квітки пахучі і за розмірами нібито більше кавказьких. C. kuznetzovii протягом півстоліття фігурував в літературі як кримський ендемік, і тільки С. К. Черепанов перевів його знову в синоніми Cyclamen coum. Однак під найменуванням цикламен Кузнєцова (Cyclamen kusnetzovii) рослина внесена в усі природоохоронні документи: Міжнародний і Європейський червоні списки (віднесений до категорії «Невизначені»), міжнародну конвенцію СІТЕС (1973), міжнародну Бернську конвенцію (1979), Червону книгу України, Червону книгу Криму. Господарське значення: Декоративне, лікарське; рослина отруйна. Причини зміни чисельності: Хижацьке масове знищення квітів та бульб на продаж, у меншій мірі зміна ценотичної структури лісів під впливом рубок.
 

Leucojum vernum L. Білоцві́́т весня́ний - геофіт, багаторічна цибулинна рослина родини амарилісові, роду білоцвіт. Декоративний ранньовесняний ефемероїд білоцвіт весняний — рідкісний вид флори України, внесений до Червоної книги України Родина Амарилісові (Amaryllidaceae). Вирощують у багатьох ботанічних садах і використовують в озелененні.
Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 10– 35 см заввишки з яйцеподібною цибулиною. Листки (3–5), лінійні, яскраво-зелені, шкірясті, блискучі. Два приквіткові листки зрослися в перетинчасте крило з двома кілями. Квітконіжки пониклі. Квіток на квітконосі 1–2 (рідко 3–4). Оцвітина широкодзвоникувата, шестичленна. Пелюстки білі з жовтою або зеленою плямою на верхівці. Плід - овальнотригранна коробочка. Білоцвіт весняний зацвітає одним з перших - у березні - квітні. Розмножується насінням і вегетативно.
Білоцвіт весняний — середньоєвропейський переважно гірський вид, ареал якого охоплює простір від Південної Англії(північна межа) до Середземного моря і з заходу на схід: від регіону Шампань-Арденни (Східна Франція) до Карпат і Західної України. У Великобританії та на Піренейському півострові білоцвіт весняний зростає як здичавілий. Диз'юнкція в районі Панонської рівнини розділяє ареал білоцвіту весняного на дві частини — західну, яка охоплює Північні Апенніни, Балкани, Альпи, Судети та прилеглі до них рівнини Центральної Європи (Словенія, Північна Хорватія, Північна Сербія, Північна Італія, Австрія, Швейцарія, Східна Франція, Бельгія, Німеччина, Чехія, Західна Польща), та східну — Карпати та суміжні території Східноєвропейської рівнини і Трансильванського плато (Східна Польща, Східна Словаччина, Західна Україна, Румунія). Білоцвіт весняний культивується у парках та садах багатьох країн Європи та світу, зокрема, у Нідерландах, Данії, Швеції. Ареал суцільного поширення білоцвіту весняного в Україні охоплює південні частини Львівської та Івано-Франківської областей, східну частину Чернівецької області та більшість території Закарпатської області за винятком крайнього Півдня. Північна та східна межа суцільного поширення білоцвіту весняного в Україні збігається з підніжжям Карпатської гірської системи в Прикарпатті.
Білоцвіт весняний відзначається широкою екологоценотичною амплітудою місцезростань. В Альпах він зростає на помірно зволожених та достатньо зволожених багатих на кальцій ґрунтах у дубових та букових лісах і на луках. На Балканах його місцезростання пристосовані до мезофільних листяних, переважно букових лісів, до чагарникових заростей та вологих луків із багатими на гумус ґрунтами. У Карпатах в межах Польщі білоцвіт весняний зростає в листяних лісах і зрідка на луках. В Українських Карпатах білоцвіт весняний зростає в листяних (вільхових, букових, дубових, грабових) лісах та на луках. Причини зміни чисельності: Руйнування оселищ, осушувальна меліорація, викопування рослин для продажу разом з цибулинами. 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 4.38 [4 Голоса (ів)]

Для відвідувачів

Загальна інформація для відвідувачів. Як дістатися до дендропарку. Час роботи та правила поведінки.

Наші поради

Інформаційна підтримка нашими фахівцями з різних питань. Як отримати потрібну вам пораду або інформацію.

Ландшафт

Інформація про впорядкування експозицій в Сирецькому дендропарку з точки зору ландшафтного дизайну.

Ми у соцмережах