Picea schrenkiana - Ялина ШренкаЯлина Шренка (Picea schrenkiana) - Вид названий на честь балтійського німця, натураліста Олександра фон Шренка (1816-1876).
Країни поширення: Китай (Синьцзян); Казахстан; Киргизстан. Високогірний і субальпійських вид Центральної Азії, що живе між 1300 м і 3000 (-3600) м над рівнем моря, особливо на північних схилах і в прохолодних ярах. Росте на різних гірських ґрунтах, як правило, в скелястих місцях де просочується вода від танення снігів (вічних снігів на височинах). Клімат холодний, континентальний. Як правило, утворює чисті ліси, але іноді змішується з Abies sibirica, на більш низьких висотах з Ulmus і Populus уздовж струмків.
Дерева до 60 м заввишки і 200 см діаметру на рівні грудей, з вузько-пірамідальною кроною. Кора темно-коричнева, густо полущена. Листки прямі або дещо вигнуті, широко ромбічні в поперечному перерізі, розміром 20-35 мм × 1,5 мм, вершини гострі. Насіннєві шишки фіолетові або зелені, після дозрівання пурпурно-коричневі, циліндричні, розміром 6-11 × 2,5-3,5 см. Насіння 3-4 мм з 12-13 мм крилами. Запилення відбувається в травні-червні, насіння дозріває у вересні-жовтні.
Виробляє цінну деревину у великих обсягах, але експлуатація утруднена віддаленістю гір. Кілька дерев посаджені в ботанічних садах і дендраріях Європи та США.

Вирубка, якщо це призводить до виснаження середовища існування за відсутністю відновлення, представляє головну загрозу цьому виду. Тільки невелика частина області існування цього виду входить в захищені області.

Росте в гірських лісах Тянь-Шаню, Джунгарського Алатау, Середньої Азії. Це струнка, вічнозелена дерево, зовнішній вигляд Їли дуже піднесений, висота якого сягає 45 (85) метрів і діаметр стовбура – 1,2-1,5 м. В кінці нижніх гілок цього дерева лежать на землі, тому густа, вузько-конічної, майже кипарисовидной форми крона, починається як би від основи стовбура. Кора темно-сірого кольору, у молодих дерев гладка, пізніше – відшаровується пластинками. Молоді пагони жовтувато-сірого кольору, рідко опушені. Нирки сіро-жовтого кольору, набагато темніше пагонів, не смолисті.Picea schrenkiana - Ялина Шренка
Хвоя, довжина якого 4 см, жорстка, лінійна, блідо-блакитно-зеленого кольору, чотиригранна, має колюче вістря. Зберігається на дереві протягом 28 років, потім замінюється новою. Шишки видовжено-циліндричної форми, довжиною 7-12 см, звисають, світло-коричневого кольору, цілком опадають з дерева. Ялина Шренка починає плодоносити з 25-30-літнього віку. Насіння мають крильця, які в 1,5-3 рази довше самого насіння. В молодості Ялина Шренка росте повільно, живе до 400 років.
Це морозостійка, тіньолюбна, вологолюбна рослина. Вимоглива до грунтової та атмосферної вологості, і зовсім не вимоглива до складу грунту. Може рости на кислих, бурих, на перегнійно-карбонатних, на сильно кам’янистих грунтах. Виростаючи в гірських лісах Тянь-Шаню, Джунгарського Алатау, на висоті 1300-3200 м над рівнем моря, утворює чисті деревостани, так і змішані ліси разом з Ялицею Сибірської і Ялицею Семенова.

Маючи сильно розвинену поверхневу кореневу систему, Ялина Шренка може рости на крутих скелястих схилах, з малим грунтовим покривом, тим самим зміцнюючи і утримуючи грунт від розмиву весняними водами і зливами. В цьому полягає її гидромелиоративное значення. Як декоративна рослина, що має оригінальної форми крону, своєрідну забарвлення хвої, вона гарно виглядає висаджена у скверах, парках і садах поодиноко або невеликими групами. Форма Ялини Шренка – Куляста – дерево з кулястою кроною до 1,8 м висоти.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 5.00 [1 Голос]

Для відвідувачів

Загальна інформація для відвідувачів. Як дістатися до дендропарку. Час роботи та правила поведінки.

Наші поради

Інформаційна підтримка нашими фахівцями з різних питань. Як отримати потрібну вам пораду або інформацію.

Ландшафт

Інформація про впорядкування експозицій в Сирецькому дендропарку з точки зору ландшафтного дизайну.

Ми у соцмережах