Родина Кипарисові

CupressaceaeКипарисові (Cupressaceae) - Родина кипарисові об'єднує дерев'янисті хвойні рослини з відділу голонасінні. Всі рослини з даної родини - вічнозелені дерева або чагарники. Кипарисові об'єднують 19 родів і більше 100 видів. Переважна більшість цих рослин ростуть у місцевостях із теплим кліматом помірного, тропічного і субтропічного поясів обох півкуль Землі. Представники родини кипарисові ростуть серед рослин лісу, чистими насадженнями в горах або на рівнинах. Рідкісні види зустрічаються в північних регіонах або високо в горах, наприклад, ялівець. У Росії зустрічаються рослини трьох родів: ялівець, плоскогілочник, мікробіоти.
Дерева кипарисових зазвичай середніх розмірів або низькорослі, але зустрічаються види, що досягають у висоту 40-70 метрів. Гіллясті чагарники різні за формою, можуть бути прямозростаючі або сланкі, притиснуті до грунту.
Розташування листя на пагонах чергове, супротивне або мутовчате по 3-4. Молоде голчасте листя опадає, постійне листя лускоподібної, лінійно-ланцетної або іглоподіюної форми.
Це однодомні, рідше дводомні рослини, як ялівець. Пилкові колоски невеликих розмірів, розташовані, в основному, на верхівках коротких пагонів.
Шишки кипарисових маленькі, дерев'янисті, іноді ягодоподібні, як у ялівця. Чоловічі квіткові шишки утворюються окремо на коротких пагонах. Тичинки в них прикріплені супротивно або мутовчато з укороченим черешком і широкої лускою. Пилкові зерна лежать вільно. Насіннєві лусочки частково або цілком зрослися із криючими. У деяких рослин, як у кипариса, вони щиткоподібні, кріпляться за допомогою ніжок, у інших - плоскі. Жіночі квіткові шишки мутовчаті або перехресно-парні. Ці шишки дерев'янисті, причому щитоподібні луски налягають одна на одну, можуть бути кісточкоподібні або шишкоягоди.
Насінини кипарисових вільні або з'єднані в ядро, можуть бути крилаті або безкрилі. У кожній насінині міститься від двох до шести сім'ядоль.
Людина здавна використовує деревину кипарисових для виробництва предметів меблів, токарних або столярних виробів. Із деревини ялівців виготовляють оболонки олівців. У садах і парках деякі представники родини кипарисових культивуються як декоративні рослини, наприклад, кипарис, туя, ялівець, біота та інші.

 

shirokogilochnik skhidnii biota skhidna  zolotavaБіота східна, Широкогілочник східний або Туя східна (Platycladus orientalis) — однодомна рослина родини кипарисових. Дерево 5-10 м заввишки або кущ. Крона яйцевидна, складається з багатьох плоских пагонів («пластин»), розташованих у вертикальній площині. Листки лусковидні, ясно-зелені, яйцевидно-ромбічні, до 1 мм завдовжки. Шишки 10-15 мм завдовжки, з 6-8 супротивними, на вершку гачковидними лусками, спрямовані вгору; незрілі - голубувато-зелені, дозрілі - сухі, здебільшого червонувато-коричневі. Цвіте у березні - квітні.

 

 

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 5.00 [1 Голос]

Для відвідувачів

Загальна інформація для відвідувачів. Як дістатися до дендропарку. Час роботи та правила поведінки.

Наші поради

Інформаційна підтримка нашими фахівцями з різних питань. Як отримати потрібну вам пораду або інформацію.

Ландшафт

Інформація про впорядкування експозицій в Сирецькому дендропарку з точки зору ландшафтного дизайну.

Ми у соцмережах