Ялина Східна або Кавказька - Picea orientalisЯлина Східна або Кавказька (Picea orientalis) - Росте на Заході Великого Кавказу, в Закавказзі, Вірменії, Аджарії, в Малій Азії, в Туреччині. Велике вічнозелене хвойне дерево, має висоту 45-50 м, зрідка – 60 м, діаметр стовбура – 1,5-2 м. Від прямого стовбура майже горизонтально відходять густі, звисаючі гілки, зі злегка пониклими кінцями. Крона узкопирамидальной форми, кора молодих дерев гладка, світло-сірого кольору, старих – растрескивающаяся, луската, темно-сірого кольору. Молоді пагони червонувато-бурого або жовто-зеленого кольору, блискучі, густоопушені. Бруньки дрібні, до 3 мм, червонувато-коричневого кольору, загострені на кінці. Коротка, довжина якої 0,4-0,8 см, жорстка, чотиригранна, блискуча, темно-зеленого кольору хвоя густо покриває гілки. Квітне в травні.

 

 

 

4  Ялина Східна або Кавказька - Picea orientalis 

Чоловічі суцвіття мають карміново-червоний колір, жіночі шишечки фіолетово-пурпуровий. Смолисті зрілі шишки, довжина яких 5-8 см, ширина – 2 см, веретеновидной або циліндричної форми, світло-бурого кольору, блискучі, звисаючі, опадають з дерева, не розкриваючись повністю. Найчастіше вони дуже густо розташовані і висять гронами на гілках. Насіннєві луски цілокраї, майже округлої форми, шкірясте. Насіння дрібне, крилаті, до 4-х мм довжини, чорного кольору, оберненояйцевидної форми. Крильце 14-17 мм завдовжки, в 3-4 рази більше насіння. Дозріває насіння в жовтні. Вага 1000 насінин – близько 7,3 р. Ялина Східна – повільно зростаюча, особливо в молодому віці порода. Живе 400-500 (600) років.

Це тіньовитривала, вологолюбна, до складу ґрунту не вибаглива рослина, але дуже вимоглива до вологості грунту і повітря. Маючи неглибоку кореневу систему, часто пошкоджується вітрами, не переносить засухи, суховії, морози. Ялина Східна – типове гірське рослина, що росте в гірських районах Північного Кавказу і Туреччини на висоті 500-2000 м над рівнем моря, утворюючи деревостани з високопродуктивним запасом деревини 1000 м3 з 1 Га. Або змішані ліси разом з Піхтой Нордманна. В Малій Азії переважно росте в глибоких, закритих, тінистих ущелинах, на кам’янистих грунтах.
У культурі зустрічається в парках Криму, чорноморського узбережжя Кавказу, у Південній та Західній Україні. У Києві ж пошкоджується морозами. Деревина Ялини Східної легка, міцна, використовується для виготовлення столярних і токарних виробів, а також є сировиною для целюлозної і паперової промисловості. Володіючи високими резонансними властивостями, вона цінна для виготовлення музичних інструментів.
Ялина Східна або Кавказька - Picea orientalis

Як струнке декоративне, з лагідною хвоєю дерево, знаходить застосування в садах і парках для створення невеликих груп, живоплотів. У гірських районах – в лісопарках, у вигляді масивних групових насаджень, на затінених схилах. Відомі форми Ялини Східної: Пониклая – пониклі гілки; Низька – хвоя густа, темно-зелена; Золотиста – хвоя золотисто-бронзова, довго зберігає забарвлення; Золотистоконичная – на молодих пагонах хвоя світло-золотиста, пізніше стає зеленою.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 4.00 [2 Голоса (ів)]

Для відвідувачів

Загальна інформація для відвідувачів. Як дістатися до дендропарку. Час роботи та правила поведінки.

Наші поради

Інформаційна підтримка нашими фахівцями з різних питань. Як отримати потрібну вам пораду або інформацію.

Ландшафт

Інформація про впорядкування експозицій в Сирецькому дендропарку з точки зору ландшафтного дизайну.

Ми у соцмережах