Picea jezoensisЯлина аянська (Picea jezoensis) — вид роду ялина родини соснових.
Країни проживання: Китай (Цзілінь); Японія (Хоккайдо, Хонсю); Корейська Народно-Демократична Республіка; Російська Федерація (Камчатка, Хабаровськ, Курильські острови, Магадан, Примор'я, Сахалін). Росте до 2700 м над рівнем моря на різних (підзолистих) ґрунтах. Клімат холодний, вологий або мокрий (від 1000 мм до 2500 мм річних опадів на Хонсю).
Це велике вічнозелене дерево росте до 30-50 м заввишки і з діаметром стовбура до 2 м. Кора тонка і лущиться, стає тріщинуватою в старих деревах. Листя голчасте, довжиною 15-20 мм, 2 мм шириною, плоске в поперечному перерізі, зверху темно-зелене, від синьо-білого до білого знизу. Шишки звисаючі, тонкі, циліндричні, 4-7 см завдовжки і 2 см шириною, коли закриті, відкриті 3 см шириною, зелені або червонуваті і блідо-коричневі, коли зрілі. Насіння чорне, 3 мм завдовжки, з тонкими, 6-8 мм довжиною блідо-коричневими крилами.

 

Picea jezoensisЯлина є важливим джерелом деревини на півночі Японії, морських провінціях пн-сх. Китаю, Північної Кореї та Росії. Велика частина дерева обробляється для паперової промисловості, також для виробництва меблів та (в Японії) музичних інструментів.
Вирубка є проблемою в багатьох частинах ареалу, особливо коли після суцільної вирубки лісу йде спалювання, яке запобігає регенерації цього виду. Цей вид присутній в численних охоронних територіях у всьому діапазоні поширення.

Ялина аянська відноситься до іншої групи ялин. За формою стовбура і крони вона схожа на європейську ялина, але росте набагато повільніше. Це, як правило, гірське дерево, що росте від висоти 500 м до верхньої межі лісу, хоча на Півночі Аянська ялина може спускатися до берега моря. Поширена вона на нашому Далекому Сході (Приморський край, Охотське узбережжя, Південна Якутія, Камчатка і Сахалін, південні Курили). Крім того, цей вид їли зустрічається на півночі півострова Корея і на півночі Японії. Своєрідність флори Далекого Сходу призводить до того, що на острові Іезо (на ім'я якого і дано латинську назву цього виду) у лісі з аянської їли ростуть навіть магнолії, багато дерев перевиті ліанами, а в підліску зустрічається курильський бамбук.
Ялина Аянська росте на Далекому Сході, Камчатці, Сахаліні, Південних Курилах, Північній Кореї, Маньчжурії. Висота її досягає 35-40 (рідше – 50) метрів, діаметр стовбура – 100-120 см, крона пірамідальної форми, нагадує форму крони Ялини Звичайної. Гілки міцні, тонкі, жорсткі. Розгалуження кільчасте, стовбур покриває растрескивающаяся і відшаровується невеликими, округлої форми, пластинками.
Кора світло-бурого кольору. Молоді пагони трохи опушені, блискучі, жовтувато-бурого кольору. Нирки смолисті, коричневого або червоно-бурого кольору. Хвоя, довжина якої 1-2 см, лінійна, м’яка, плоска, із загостреними кінчиками, щільно притиснута до втеч. Верхня сторона хвої блискуча, темно-зеленого кольору, нижня – синювато-біла. Найчастіше, на освітлених пагонах хвоя зігнута вгору так, що видно її світла нижня сторона. Це надає кроні сріблястий відтінок. На дереві хвоя зберігається до 10 років
Picea jezoensisЦвіте Ялина Аянська в травні. Шишки звисаючі, овально-циліндричної форми, світло-бурого кольору. Мають шкірясті, пухко розташовані насіннєві луски з виямчато-зазубреними верхівками. Довжина шишок – 4-7,5 см, опадають з Ялини Аянской цілком. Шишки дозрівають в кінці Вересня. Насіння крилаті, довжина – 2,5-3 мм, довжина крила – 7-11,5 мм В залежності від умов зростання, давати насіння Ялина Аянська починає з 8 – 10-річного віку.
Ялина Аянська повільно росте, особливо в молодості, як і багато інші види Ялини в Росії – тіньовитривала, морозостійка. Живе 350-400 років (іноді до 500). Не дуже вибаглива до грунтів, добре росте в горах на висоті 400-1200 метрів над рівнем моря на щебністих, кам’янистих грунтах. Абсолютно не переносить болотисті і бідні піщані ґрунти. Кращими для її розвитку і зростання вважаються суглинні, помірно вологі ґрунти. У вегетаційний період особливо потрібна висока атмосферна вологість.
Застосування Їли Аянской таке ж як і Ялини Європейської. У культурі відома з 1861 року, як декоративна садово-паркова культура з блакитно-сизою хвоєю, застосовується у створенні контрастних груп в Північній і Середній смузі Європейської частини колишнього СРСР. Помічено, що в Москві, Ленінграді, Горькому плодоносить, але дуже сильно страждає від пізніх заморозків більше інших Ялин.
Ялина Аянська є эдификатором темнохвойних лісів Далекого Сходу, потребує охорони. Відома золотиста форма Ялини Аянской з золотистого відтінку хвої.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 4.50 [1 Голос]

Для відвідувачів

Загальна інформація для відвідувачів. Як дістатися до дендропарку. Час роботи та правила поведінки.

Наші поради

Інформаційна підтримка нашими фахівцями з різних питань. Як отримати потрібну вам пораду або інформацію.

Ландшафт

Інформація про впорядкування експозицій в Сирецькому дендропарку з точки зору ландшафтного дизайну.

Ми у соцмережах