Picea glauca treeЯлина канадська  (Picea canadensis) - Батьківщина – Північна Америка, висота цього вічнозеленого хвойного дерева 20-35 (рідше – 40) м, діаметр стовбура – до 1 м. Крона щільна, густа, у молодих дерев – узкоконіческой форми, у старих – циліндричної. У молодих дерев основні гілки спрямовані косо вгору, у старих або розташовані горизонтально, або опущені вниз. Кора стовбура попелясто-коричневого кольору, луската. Тонка. Хвоя чотиригранна, притуплена, довжиною 12-20 мм, зберігається на дереві, протягом 5-10 років. Верхня сторона хвоїнки синьо-зеленого кольору, нижня – синьо-білого. При розтиранні хвоя видає своєрідний неприємний відлякує комах запах.

 

 

 

 

 

Цвіте Ялина Канадська в квітні-травні. Шишки видовжено-циліндричної форми, закруглені на кінцях. Довжина їх – 3-7 см, ширина – до 2, 5 см. Луски шишок тонкі, блискучі, цілокраї, світло-коричневого кольору. Насіння чорного кольору, довжиною 2-3 мм, мають крило світло-коричневого кольору, довжина якого 5-8 мм. Насіння дозріває в середині вересня. 100 насінин важать 2,5-3 р. Ялина Канадська починає давати насіння з 10-й-12-річного віку.
До грунтів Ялина Канадська не вимоглива, може непогано рости на бідних піщаних сухих кам’янистих грунтах, піднімаючись до висоти 1500 м над рівнем моря, гірше – на болотистих грунтах. Це морозостійка, досить посухостійка, вітростійка рослина, менш чутливе до газів і диму, ніж Ялина Європейська. Не страждає від сильних вітрів і солоних морських бризок, снеговала. До 20 років зростає досить швидко, пізніше – повільніше, доживає до 300-500 років.
Висаджують Ялина Канадську як декоративну рослину в садах і парках, у вигляді невеликих масивах, груп, в алейних насадженнях. Ефектна вона і у вигляді солітерів. У Західній Європі її висаджують для укріплення приморських дюн і як вітрозахисних смуг навколо садів і полів.

Найбільш цікаві Їли сорти й види:

Ялина канадська Дейзі Уайт (Daisy's White)

Daisy's White

За своєю формою цей сорт нагадує всім відому Конину. Хвоя цього дерева м'яка, яскраво-зеленого кольору. Особливих декоративних властивостей ялинка набирає при появі нових приростів, що відбувається в кінці травня - початку червня. Спочатку вони мають жовтувато-білий колір, пізніше - зеленіють. Навесні, в момент появи першого приросту при сонячній погоді білої хвої властиво обгорати. Як правило, колір другого річного приросту - зелений.
Ялина канадська Дейзі Вайт росте порівняно повільно і тільки до 10 років досягає 0,8 м. Рекомендоване місце для посадки - сонце або півтінь. Дерево вимагає добре дренований грунт з оптимальним рівнем вологості і родючості. У березні необхідна захист від яскравих сонячних променів. Для забезпечення вологою і пухкої грунту в пристовбурних кіл проводять мульчування. Для цього можна використовувати торф, скошену траву та інші натуральні компоненти.

 

Ялина канадська Альберта Глоб (Alberta Globe)

Alberta GlobeДаний сорт являє вічнозелений хвойний чагарник кулястої форми, який є мутацією популярної Коники. Зростання дерева дуже повільний. Висота дорослої рослини - 1 м за 1 м в діаметрі. М'яка радіальна хвоя в ранньому віці має зелено-жовтий, а в старості - яскраво-зелений колір. Така хвоя утворює дуже щільну хвою округлої форми.
Альберта Глоб воліє рости на сонячному ділянці, але може розвиватися і у півтіні. Даний сорт характеризується поверхневою кореневою системою, тому дуже важливо не доводити грунт до пересихання. Ялинка добре реагує на полив у вечірні години. Як і іншим хвойним рекомендується виконати мульчування природними матеріалами, що дозволяє зберігати вологість і рихлість грунту на оптимальному рівні. Кулястий сорт канадської ялини стане прекрасним доповненням до композицій в східному стилі, відмінно виглядає в кам'янистих і вересових садах. Крім того, може використовуватися як горщикова культура.

Ялина канадська Сандерс Блю (Sander's Blue)

Sander's BlueСандерс Блю - декоративний сорт конічної форми, порівняно з Коникой, трохи вже. Має хвою яскраво-синього кольору. Це справжній карлик. Його зростання настільки повільний, що до 10 років ледь сягає 70 див. Молоді пагони досить численні, мають тонку і коротку хвою, яка і забезпечує ялинці сріблясто синій відтінок. Молода хвоя виглядає завжди яскравіше старої.
Ялина канадська блакитна добре росте на сонячному місці. Віддає вологу, слабокислу грунт з хорошим дренажем. Відрізняється морозостійкістю.
Проте протягом перших років після посадки потребує захисту від ультрафіолетових сонячних променів. Перезволоження переносить погано. У посушливий період потребує штучному зрошенні. Як і іншим ялинам рекомендується мульчування.
Варто врахувати і запам'ятати, що дерево піддається зараженню сосновими павутинними кліщами. У зв'язку з цим дуже важливо мати під рукою інсектицид, щоб своєчасно обробити дерево.

Ялина канадська Эхиноформис (Echiniformis)

EchiniformisКарликовий сорт, який з'явився у Франції в середині минулого століття . Відноситься до найбільш карликовим і повільно зростаючим форм канадської ялини з кроною кулястої форми. Приріст не більше 2 см в рік. Голка дрібна із зеленувато-блакитним відтінком, пагони короткі. Діаметр деревця 10 років всього 30 см, а в 30 років - 1 м. Куляста форма виходить, завдяки молодим стирчить на всі боки втечам. З часом крона нагадує подушку. Тому цю ялинку часто називають ялина-подушка, хоча це все та ж ялина канадська біла (сиза). Хвоя Эхиноформиса розташовується радіально. Вона вузька, коротка і тонка.
Цей сорт добре переносить зиму в середній смузі Росії, але на зимовий період крона потребує захисту від пошкодження навантаженням снігу.
З ґрунтів воліє слабокислі, непогано переносить обрізку. Эхиноформис є відмінним декоративним елементом для ландшафтних композицій. Можна використовувати в низьких бордюрах.

Ялина канадська Рейнбоус Енд (Rainbow's End)

Rainbow's EndРэйнбоус Енд - карликова конусоподібне рослина. Як і всі сизі їли, росте повільно. До 10 років життя її висота становить 1 м. протягом року дерево дає 2 приросту. Навесні воно зеленого кольору, влітку - яскраво-жовтого.
При зростанні в півтіні жовтий відтінок приросту може потьмяніти, а в тіні - позеленіти. Щоб ялинка вся одяглася в «золото» необхідно садити на сонячному місці. Однак у березні і квітні деревце рекомендується захищати від палючих сонячних променів. Робити це потрібно не тільки в молодому, але й зрілому віці. При вирощуванні в умовах більш м'яких зим, весняні опіки можна зустріти тільки на недоглянутих ялинах.
Ялинова хвоя коротка (не перевищує 10 мм), м'яка. Пагони теж короткі, голчасті, тонкі, світло-зеленого кольору.
Як і всі їли, Рэйнбоус Енд воліє родючий грунт з дренажем.
Купувати саджанці краще в пластикових горщиках з пролонгованим добривом. У цьому випадку при пересаджування (перевалки) коренева система рослини не пошкоджується і воно гарантовано приживеться. Крім того, покупка в горщиках вигідна тим, що висаджувати ялина можна березня по листопад, в тому числі і в спекотні дні, без придбання додаткових добрив.
Догляд за Рэйнбоус Енд не відрізняється від догляду за представниками інших сортів. Важливо своєчасне внесення комплексних добрив, мульчування, регулярний полив, культивація, прополка, відсутність задерніння. Даний сорт стійкий до морозів, але чутливий до забруднення повітря та задимлення.
Сорт виведений у Польщі. На сьогоднішній день в ландшафтному дизайні широко не розповсюджено. Рэйнбоус Енд користується попитом в основному тільки у професійних садівників, які прагнуть контролювати розміри своїх садів з самого початку проектування. Може культивуватися як контейнерна культура або використовуватися для контрастних посадок.

Ялина канадська Блю Планет (Blue Planet)

Blue PlanetБлю Планет - маловідомий сорт канадської сизої (білої) їли. На вітчизняному ринку зустрічається нечасто. Це істинно декоративна рослина. Невисока ялинка з кустообразной формою в зрілому віці має висоту всього 50-60 см. А діаметр крони при цьому становить 80-100 див.
Росте повільно, але швидше, ніж інші сорти канадської ялини. Середньорічний приріст становить близько 5-6 див. Своїми особливостями сорт нагадує Glauca Globosa. У ранньому віці ялинові пагони ростуть нерівномірно. Тому визначити форму крони важко.
З часом силует перетвориться і крона набуває округлої або кулясту форму. Хвоя Блю Планет коротка (не перевищує 2 см). Голки жорсткі, колючі, темно-сизо-зеленого кольору. На сонці можуть придбати унікальний сталисто-синій колір. Це карликове деревце добре себе почуває і на відкритому, добре освітленому місці, і в півтіні.
Однак при недостатньому освітленні хвоя не проявляє синюватий відтінок. Особливих вимог грунтів не висуває, тому може добре рости на будь садової землі. Але важливий оптимальний полив і своєчасні підживлення. Сорт відрізняється зимостійкістю. Легко уражається сосновим павутинним кліщем.

Ялина канадська Цукерхат (Zuckerhut)

ZuckerhutДекоративна форма сизої канадської ялини. Крона рослини щільна, яскраво-зеленого кольору. Росте повільно. Щорічний приріст - близько 5 см. Висота дерева в зрілому віці - 1,5 м. Крона в діаметрі - близько 0,8 м. Хвоя радіально розташована, м'яка. Не відрізняючись від інших ялин, любить сонячне місце, але при цьому добре переносить притінення. Щоб хвоя не постраждала від весняних сонячних опіків, рекомендується прикрити від сонця. Найбільш добре росте на супісках і суглинках. Коренева система у ялини мелкозаглубленнная, тому дощування і полив в жаркий період просто необхідний. Також необхідно мульчування, підтримує грунт рихлим і вологим. Для цього використовуються рослинні матеріали.
За рахунок невеликих розмірів і яскраво-зеленого забарвлення, ялинку висаджують як солітер в невеликих садах, у контрастних групах хвойників. Доречна вона поруч з листяними і трав'янистими рослинами на кам'янистих гірках і в альпінарії. Можна використовувати в якості контейнерної культури, де також добре виглядає.

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 3.50 [2 Голоса (ів)]

Для відвідувачів

Загальна інформація для відвідувачів. Як дістатися до дендропарку. Час роботи та правила поведінки.

Наші поради

Інформаційна підтримка нашими фахівцями з різних питань. Як отримати потрібну вам пораду або інформацію.

Ландшафт

Інформація про впорядкування експозицій в Сирецькому дендропарку з точки зору ландшафтного дизайну.

Ми у соцмережах