Picea sitchensisЯлина сітхинська (Picea sitchensis) - Росте в Північній Америці, на Алясці. Це струнке, вічнозелене хвойне дерево родини соснових. Висота – 45-60 (90) метрів, діаметр стовбура – 120-240 (480) сантиметрів. Крона широкопірамідальна, з гострою верхівкою, яка закінчується одним однорічним втечею. Під верхівкою у Ялини Ситхинской закладаються кілька нирок. Наступної весни з них виростають бокові пагони. А з верхівкової бруньки – один вертикальний, оточений бічними нирками втечу. Таким чином, на стовбурі Ялини з’являється щороку колотівка нових гілок. Пагони голі, світло-коричневого кольору. Кора стовбура і пагонів червоно-буро-сірого кольору, луската, тріщинувата, токаю.

 

 

 

 

Picea sitchensisХвоя пряма, вузька, тонка, колюча. Зверху голубувато-сріблясто-білого кольору, знизу блискуча, темно-зелена. Така двоколірна забарвлення хвої надає крони Ялини Ситхинской синювато-сріблястий красивий відтінок. Довжина хвої 12-15 см, ширина – до 1 мм. «Цвіте» з кінця весни до початку літа. Навесні на кінцях пагонів з’являються жіночі шишечки циліндричної форми. Молоді шишечки жовто-зеленого кольору, дозрілі – світло-коричневі. Довжина шишок – 5-10 см, ширина – 2,5-3 см.
Насіннєві луски тонкі, довгасто-ромбічної форми, округлі на верхніх кінцях. Шишки з Ялинки Ситхинской опадають через кілька місяців після дозрівання. Чоловічі шишечки – колоски – містять дуже багато пилку жовтого кольору. Тому, вилита з колосків, осідаючи, пилок все навколо забарвлюється в жовтий колір. Насіння дрібне, крилаті, світло-коричневого кольору. Довжина їх – 2-3 мм, крило вузько-довгастої форми, з верхнім зазубреним краєм, має довжину 5-9 мм. Дозріває насіння в кінці зими-початку весни. Якщо їх вчасно не зібрати, вони розлетяться, рознесуться вітром. 1000 насінин важать 2-15 грам.
Picea sitchensisЦе тіньовитривала, морозо-вітро-дим-газоустойчивое рослина, набагато засухоустойчивее Ялини Колючої. До складу грунтів не вимоглива. Для хорошого розвитку необхідні підвищена вологість грунту і повітря. Непогано може переносити тимчасове заболочування грунту. Перші 2-3 роки життя спостерігається повільне зростання Їли Ситхинской, потім зростання прискорюється, наближається до зростання Ялини Звичайної. Тривалість життя цієї рослини – 500-800 років. Добре росте на Півдні Прибалтики, в Калінінградській області Росії, Мінської та Могилевської областях Білорусії. Як Їли декоративні види, це рослина відома в культурі з 1831 року.
Висаджується у садах і парках у вигляді солітерів, і в невеликих розріджених групах, а також в якості стрижених живих огорож. Ялина Ситхинская – національне багатство США. Її найцінніша деревина з коричневим відтінком, м’яка і легка, досить широко використовується в меблевому і столярному виробництві, для внутрішньої обшивки приміщень, у виготовленні резонансних дощок і в авіабудуванні. Рекомендується вирощувати її в лісових господарствах Західної України та Білорусії. Відомі форми Їли Ситхинской: Glauca – дерево середньої зимоустойчивости, в 19-річному віці мала висоту 4,5 м. Карликові форми Їли Ситхинской прикрашають кам’янисті сади, також висаджують їх у контейнерах.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 5.00 [1 Голос]

Для відвідувачів

Загальна інформація для відвідувачів. Як дістатися до дендропарку. Час роботи та правила поведінки.

Наші поради

Інформаційна підтримка нашими фахівцями з різних питань. Як отримати потрібну вам пораду або інформацію.

Ландшафт

Інформація про впорядкування експозицій в Сирецькому дендропарку з точки зору ландшафтного дизайну.

Ми у соцмережах