Дзвіночок точковий - Campanula punctataДзвіночок точковий (Campanula punctata) - Багаторічні, дворічні, рідше однорічні трав'янисті рослини. Листки без прилистків, цілісні, звичайно чергові, іноді зібрані в розетки біля основи стебла. Квітки дзвоникоподібні, здебільшого актиноморфні, поодинокі або зібрані в більш-менш багатоквіткові волотевидні або китицевидні, рідше головчасті суцвіття або поодинокі. Чашечка п'ятироздільна, іноді з додатками у виїмках між частками. Віночок дзвониковидний, п'ятилопатевий, п'ятизубачтий або надрізаний. Тичинки з розширеними біля основи нитками, пиляки вільні або спочатку склеєні; коробочка відкривається дірочками з клапанами. Маточка з три-, п'ятироздільною приймочкою. Зав'язь п'яти- або тригнізда.

 

 

Дзвіночок точковий - Campanula punctata Дзвіночок точковий - Campanula punctata
Дзвіночок точковий - Campanula punctata Дзвіночок точковий - Campanula punctata

Плід — пряма або поникла три-, п'ятигнізда коробочка, що відкривається отворами вгорі або біля основи. 
Рід є найчисельнішим у родині (понад 200 видів). Багато представників цього роду росте в гірських областях Кавказу і Середньої Азії. Деякі види дзвоників, наприклад дзвоники середні з великими білими або рожевими квітками, розводять як декоративні.
Простіше дзвіночки розмножити насінням. Стратифікація не потрібно.
На розсаду сіють в березні в грунтосуміш з дернової або листової землі, торфу і піску (2: 1: 1). У грунт висаджують при появі третього листа після загрози зворотних заморозків. Можна сіяти відразу у відкритий грунт як під зиму (друга половина жовтня), так і навесні (у травні). Дрібні насіння змішують з піском і висівають поверхнево або присипають дуже тонким шаром піску. Сходять через дві-три тижні.
Щоб зібрати насіння, плоди (коробочки) зрізають, коли вони стають бурими, але перш, ніж розкриються.
Багато дзвіночки (наприклад, молочноцветковий, скупчені, широколистий, карпатський, круглолистний) дають рясний самосів, а деякі (рапунцелевідний, крапіволістний) навіть «сорнічают» і можуть поширитися по всій ділянці.
Ділити кущі краще на початку травня або в серпні-вересні, щоб рослини встигли вкоренитися до настання заморозків. Кореневища розрізають, залишаючи на кожній частині по кілька бруньок.
Якщо корінь стрижневий, від нього відрізають поздовжні шматочки з парою нирок, зрізи присипають вугіллям і підсушують. Через загрозу загнивання не варто таким способом розмножувати цінні екземпляри. Їх можна черенковать: рано навесні відірвати молодий пагін з п`ятою, присипати «Корневином» і висадити в парник для вкорінення.
Вегетативне розмноження дозволяє отримати рослини, точно повторюють всі властивості материнських (для напівмахрових і махрових форм, які не плодоносять, і південних видів дзвіночків, насіння яких не визрівають в умовах середньої смуги).
Біологічна довідка:
Дзвіночок (Campanula) - рід трав`янистих рослин з сімейства дзвоникових (Campanulaceae), включає більше 300 видів. У народі Дзвіночки в різних місцевостях називали сінелькі, дзвіночки, пічужніци, Чобітки. Campanula в перекладі з латинської - «маленький дзвін».

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 5.00 [1 Голос]

Для відвідувачів

Загальна інформація для відвідувачів. Як дістатися до дендропарку. Час роботи та правила поведінки.

Наші поради

Інформаційна підтримка нашими фахівцями з різних питань. Як отримати потрібну вам пораду або інформацію.

Ландшафт

Інформація про впорядкування експозицій в Сирецькому дендропарку з точки зору ландшафтного дизайну.

Ми у соцмережах