Gymnospermium smirnowii Trautv Takht - Леонтиця Смірнової, голонасінник Смірнової

Gymnospermium smirnowii (Trautv.) Takht. - Леонтиця Смірнової, голонасінник Смірнової
Ростуть на відкритому грунті
Зацвітає наприкінці березня

Травя’ниста рослина з родини Барбарисові (Berberidaceae).
Є ендеміком східного Закавказзя. Росте в лісах нижнього гірського ярусу.
Цвіте в лютому. Декоративна. Включена в список Червоної книги СРСР.

Голонасінник (Gymnospermium) - ефемероїдний трав'янистий багаторічник з сімейства барбарисових. В даний час до цього роду відносять приблизно п'ять або шість видів, поширених від причорноморських степів на заході до Алтаю на сході. Всі вони мають вузькі, ізольовані ареали і дуже мало морфологічно відрізняються один від одного.

Коричнева, горбиста, дещо пласка бульба знаходиться на досить великій глибині (приблизно 20 см). Навесні голонасінник рушає в ріст дуже рано, буквально відразу після танення снігу. Спочатку цвітіння рослина забарвлена в інтенсивний бордовий колір з дуговидим вигнутим пагоном, суцвіття виглядає пониклим, а листя до кінця ще не розгорнулося і складене вздовж центральної жилки. Квітки невеликі, від 10 до 15 мм в діаметрі у різних видів, яскраво-жовті.

Під час повного цвітіння у рослини, як правило, один трійчастий лист в основі пагона і голівка з 10-15 квіток. Цвітіння починається в середині-кінці квітня і триває близько 2 х тижнів. Раніше всього, буквально разом з ранньо-квітучими крокусами, зацвітають середньоазіатські види.
Плоди у голонасінника - перетинчасті кулясті коробочки, що розкриваються на вершині ще до дозрівання насіння приблизно на початку червня. Насіння чорне, велике 1-2 мм в діаметрі з соковитим придатком, розносяться мурахами. Кількість насіння в коробочці дуже невелике, зазвичай 2-4. На середину червня надземна частина рослини відмирає, а бульба переходить в стан спокою.

Голонасінник Смирнова (Gymnospermium smimowh). Зустрічається тільки в Західній Грузії в Кахетії в Лагодехського ущелині Росте в листяних лісах, по узліссях і луках в нижньогірськомум поясі, найбільший вид, до 50 см заввишки.

Розмножуються голонасінники тільки насінням, які буквально протягом кількох годин висихають поза коробочкою і повністю втрачають схожість. Краще їх сіяти відразу після збору або зберігати до посіву в зволоженому субстраті. У культурі вони зазвичай дають самосів. З насіння зацвітають пізно, приблизно на 4-6 рік. Підгодовують рослини ранньою весною тільки мінеральними комплексними добривами. Деякі види голонасінників використовуються місцевим населенням в їжу і як лікарські.

 

 

  

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 5.00 [2 Голоса (ів)]

Для відвідувачів

Загальна інформація для відвідувачів. Як дістатися до дендропарку. Час роботи та правила поведінки.

Наші поради

Інформаційна підтримка нашими фахівцями з різних питань. Як отримати потрібну вам пораду або інформацію.

Ландшафт

Інформація про впорядкування експозицій в Сирецькому дендропарку з точки зору ландшафтного дизайну.

Ми у соцмережах