6Обрієта культурна ,або аубреція - Aubrieta cultorum
Росте на відкритому грунті
ЗАЦВІТАЄ на початку квітня
Латинську назву квітка отримала на честь французького художника Клода Обріє, який працював у жанрі ботанічної ілюстрації, а у нас її називають... пустодзвоном

Рослина обрієта (лат. Aubrieta), або аубреція, належить до роду сланких вічнозелених трав'янистих багаторічних квіткових рослин родини Капустяні, яка налічує 12 видів. Вирощується обрієта в альпінаріях і садах по всій Європі, а в природі цю рослину можна зустріти на Балканах, в Італії, на півдні Франції, в Малій Азії і навіть у Південній Америці, де вона росте на скелях і річкових берегах. 

Квітуча обрієта – це яскравий суцільний килим. Характерною особливістю рослини є те, що вона зберігає своє прекрасне листя навіть у зимовий період.

Квітка обрієта має чергове листорозміщення, краї її дрібних, простих еліптичних або оберненояйцеподібних опушених листків цільні або зубчасті. Невеликі чотирипелюсткові квітки обрієти, що досягають у діаметрі 1 см, фіолетові, пурпурові, червоно-рожеві, сині, а іноді й білі, зібрані в малоквіткове суцвіття. Цвіте обрієта рясно і довго – з середини весни до початку літа. Восени при правильному догляді вона цвіте ще раз. Плід рослини – стручок із плоскими коричневими насінинами.

Посів обрієти.
Обрієта добре розмножується насіннєвим способом – розсадним і безрозсадним, проте вирощування обрієти посівом насіння безпосередньо в ґрунт у травні або вересні часто призводить до розщеплення сортів. Саме тому ми рекомендуємо вам розсадний спосіб як надійніший. Обрієта з насіння зацвітає тільки на другий рік. Насіння обрієти можна придбати в будь-якому квітковому магазині.

Коли сіяти насіння обрієти на розсаду? Приблизно за два або два з половиною місяці до настання тепла – в кінці лютого. Як сіяти обрієту? Посів насіння обрієти здійснюють в окремі посудини – торф'яні таблетки або торфоперегнійні горщики, в яких вам і належить потім висаджувати сіянці в ґрунт. Насінини по 2-3 штуки розкладають по поверхні вологого субстрату, засипають згори шаром піску завтовшки 3-5 мм, зволожують цю піщану подушку з дрібнодисперсного розпилювача і поміщають посіви під плівку або скло. Оптимальна температура для проростання насіння – 18-21 ºC.
Коли садити обрієту у відкритий ґрунт.
Посадка обрієти на клумбу проводиться, коли минуть поворотні весняні заморозки – у другій половині травня. Підійдіть до вибору ділянки дуже відповідально: обрієта в саду має отримувати максимум сонячних променів – тільки тоді ви зможете побачити по-справжньому рясне цвітіння обрієти. Що стосується ґрунту, то тут усе дуже просто: що бідніший ґрунт, то краще для рослини. Обрієта прекрасно росте між кам'яних сходинок і бетонних плит. Ґрунт має бути пухким, водопроникним і містити незначну кількість золи або торфу. Щодо рівня кислотності, то краще ґрунт нейтральної або слабколужної реакції – pH 6,0-7,0.
Як садити обрієту.
Обрієта – рослина пластична, тому ви можете її садити відповідно до свого уявлення про те, як має виглядати ваша клумба чи альпінарій. Глибина посадки визначається довжиною кореневої системи рослини, ширина ямок – удвічі більша, ніж посудина, в якій росте сіянець. Відстань між екземплярами – не менше 5 см. Якщо ви вирощували розсаду в керамічному або пластиковому посуді, перед посадкою помістіть її в воду і тримайте доти, доки на поверхні ґрунту не почнуть з'являтися бульбашки – після цього обережно виймайте рослину із земляною грудкою й опускайте її в ямку. Після посадки обрієти ущільніть ґрунт, замульчуйте його шаром піску завтовшки 5 см і обережно полийте.

Як виростити обрієту.
Вирощування квітки обрієта – заняття необтяжливе і приємне. Поливу доросла рослина потребує тільки тоді, коли встановлюється тривала посуха. Якщо часто поливати обрієту в звичайну для літа погоду, то можна спровокувати рясне нарощування зелені на шкоду цвітінню. Молоді рослини потребують частішого поливу, ніж зрілі, але і тут слід дотримуватися помірності. Найкращий спосіб поливу обрієти – дощування. Після поливань або дощів ґрунт на клумбі слід розпушувати і полоти.

За вегетаційний період рекомендується 2-3 рази мульчувати ґрунт на клумбі шаром піску завтовшки 3-5 см. Навесні, до початку цвітіння, і восени обрієту підживлюють розчином повного мінерального добрива для багаторічних квітучих рослин.

Догляд за обрієтою передбачає обрізування рослини після весняного цвітіння майже до рівня поверхні ділянки – цей захід сприяє наростанню нових пагонів зі свіжим, яскравим листям, яке буде чудовим тлом для інших квітів на клумбі або в альпінарії доти, доки не настане час повторного цвітіння обрієти.
Розмноження обрієти.
Як бачите, посадка і догляд за квіткою обрієта – процеси нескладні, вони не вимагають великих зусиль. Розмножується рослина теж просто – живцями і насінням. Про розсадний спосіб вирощування обрієти ми вам уже розповіли. Але досвідчені садівники воліють сіяти обрієту просто на клумбу. Сіють насіння в добре зволожений ґрунт, перекопаний на глибину 15 см, очищений від каменів і бур'янів та заправлений комплексним добривом, деревною золою та вапном (крейдою). Посів роблять не дуже густо, насіння не закладають, а засипають зверху шаром піску завтовшки 3-5 см, який обережно зволожують із лійки. Весняні сходи з'являються за 10-20 днів, а насіння, посіяне у вересні, зійде тільки наступної весни.

Ще один спосіб розмноження обрієти – живцювання. Після обрізування рослини в середині літа у вас буде багато рослинних залишків, які можна використовувати як живці. Живці (обрізки стебел без квітів) висаджують у парник у субстрат, що складається в рівних частинах із торфу та піску, а в кінці серпня, коли у них утворюється коріння, пересаджують на постійне місце. До зими саджанці встигають прижитися і зміцніти. Якщо зими у вашій місцевості занадто суворі або непередбачувані, потримайте живці в парнику до весни.

Розмноження поділом куща найкраще переживе обрієта навесні або восени. Для рослини це досить болючий процес. Виконується він за звичайною схемою: кущ відкопують, ділять на частини таким чином, щоб у кожній діленці були добре розвинені пагони і коріння, після чого частини розсаджують у підготовлені ямки. Однак хай би як ви старалися, рослина, яка страждає від будь-якої пересадки, навряд чи оговтається від такої складної процедури, як поділ куща, тому наполегливо рекомендуємо вам живцювання або насіннєвий спосіб розмноження обрієти.
Підготовка обрієти до зими.
Якщо після першого цвітіння обрієти фахівці рекомендують обрізати пагони, то після другого, восени, навпаки, і пагони, і листя бажано залишити на зиму і провести обрізування тільки навесні. Під снігом багаторічна обрієта зимує добре, але в безсніжні зими при різких коливаннях температури рослина може загинути, тому про всяк випадок укрийте її сухим листям або ялиновим гіллям.

Обрієта культурна (Aubrieta x cultorum),
або обрієта гібридна є групою рослин висотою до 20 см, що зимують під снігом. У них дрібне зазубрене довгасте листя, лілові або пурпурові квіти діаметром до 1 см. Сучасні сорти обрієти культурної часто мають прості, махрові або напівмахрові квітки, вони добре розмножуються насінням. Є сорти, які можна вирощувати в горщиках, деякі годяться навіть для зрізання. Представляємо вам найвідоміші сорти обрієти культурної:
– Каскадна обрієта – багаторічна рослина із квітками синього, пурпурного, бірюзового, рожевого або червоного відтінку з маленькою серединкою жовтого кольору. Листя сіро-зеленого відтінку не змінює свого кольору цілий рік;
– Чарівний Марокко – пишна і приваблива рослина з дуже великими для цієї культури квітками – близько 1,5 см в діаметрі. Забарвлення квіток – від блакитного до червоного і рожевого відтінків;
– Лазурний берег – квітки цього сорту, забарвлені в тон небесної синяви, прикрашають сад упродовж двох літніх місяців, а у вересні розпускаються знову і цвітуть до самих морозів;
– Гігантський водоспад є сортосумішшю – обрієта фіолетова, рожева, червона, фіолетова... На цьому зимостійкому багаторічнику заввишки до 15 см розкриваються квітки діаметром до 1 см.
Популярні в культурі і такі сорти обрієти: Карнавал, Доктор Мьюлз, Дон, Глоріоза, Ванда, Блю Кінг, Квін, Ройал Кескейд, Тріумфант та інші.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 0.00 [0 Голоса (ів)]

Для відвідувачів

Загальна інформація для відвідувачів. Як дістатися до дендропарку. Час роботи та правила поведінки.

Наші поради

Інформаційна підтримка нашими фахівцями з різних питань. Як отримати потрібну вам пораду або інформацію.

Ландшафт

Інформація про впорядкування експозицій в Сирецькому дендропарку з точки зору ландшафтного дизайну.

Ми у соцмережах